Damer A elit 2008/2009
Bakre raden från vänster:
Nr 13 Viktoria Larsson
Nr 9 Alexandra Lazic
Nr 2 Sofia Borg
Nr 12 Isabelle Blanc
Nr 16 Karolina Karlsson (lagkapten)
Nr 7 Maria Indridadottir
Nr 14 Uve Hillep
Nr 15 Rebecka Lazic
Främre raden från vänster:
Lennie Sverin (sportchef)
Dan Volder Thomassen (tränare)
Nr 3 Sara Hansson
Nr 4 Angelica Sörensson
Nr 8/L Charlotte Fredriksson
Nr 10 Angelica Palm
Nr 6 Lisa Persson
Nr 11 Elin Pettersson (lagkapten)
Ulf Lindberg (tränare)
Lasse Palm (ordförande)
Saknas på bild: Petra Gahne och Jonna Degerman
Vi fortsätter, med kontinuitet och framgång på ungdomssidan som bas, att göra en intressant satsning inför elitseriespelet denna säsong. Årets elitserielag är ett ungt och lovande lag, där mestadels egna talanger utgör stommen för laget. Det är den egna ungdomsverksamheten som ger oss möjlighet till en långsiktig elitsatsning och ett bevis för detta är att vi i år har skrivit lärlingskontrakt med fyra egna unga talanger. Vi har även gjort ett par intressanta nyförvärv inför denna säsong som kommer att tillföra laget mer stabilitet. Vi ser med spänning fram emot årets säsong och hälsar publik, motståndare, domare och funktionärer välkomna till Svedala Sporthall!
Tränare: Ulf Lindberg
E-mail: ulf.lindberg@clariant.com
Tränare: Dan Volder Thomassen
E-mail: dvthomassen@hotmail.com
Lagledare: Carina Dahlström
E-mail: carina.dahlstrom@malmo.se
Träningstider:
Tisdagar och onsdagar 19-22 i Sporthallen
Torsdag 19.30-22 i Roslättshallen
Om tränarna:
Dan har varit tränare sedan 1981, mestadels damlag i elitserien och division 1. Talentcentertränare i Danmark i fyra år och landslagstränare på Grönland i 12 år. Utbildad volleybolltränare via elittränarkurser i Danmark.
Ulf har tränat både herr och damlag i elitserie och division 1. Ungdomstränare i Svedala Volley med stora framgångar.
Tränarna om det egna laget: Vi gör nu vår andra säsong i Elitserien och vi ser fram emot en ny säsong med många bra matcher. Laget utvecklas hela tiden och kombinationen låg snittålder och att vi har så många egna talanger i laget, gör att vi ser en ljus framtid. Målet är att åter ta en plats bland de åtta som spelar kvartsfinal under våren.
Om motståndarna: Engelholm och Örebro kommer att vara favoriter till SM-guldet, Katrineholm och Stockholmslagen utmanar. Övriga lag kämpar om slutspelsplatser.