SM-GULD för Svedalas F17-tjejer! 30 mars 2009
Inlagt av Cecilia i : U-17 , länkar
Äntligen kom helgen som så många hade väntat på. Svenska Mästerskapen för U17 i Göteborg stod på tröskeln och det var tio förväntansfulla flickspelare och lika många föräldrar och ledare som åkte upp till Göteborg för att försvara Svedala Volleys färger, så även ett femtontal pojkspelare och ledare. Det var alltså en rätt stor skara från Svedala som intog Göteborg i helgen.
Under lördagen vann Svedalas tjejer sin grupp med 2-0 i samtliga matcher och blev etta i gruppen med Södertelge på andra plats. I kvartsfinalen besegrades Engelholm med 2-0 och det var ett gäng nöjda tjejer som kunde få en välförtjänt natts sömn och återhämtning inför söndagens semifinal mot Sollentuna.
Tjejerna var ordentligt laddade och spelade med mycket vilja och fint spel till sig en vinst även här. 2-0 igen mot ett Sollentuna som stretade emot men egentligen inte hade en chans. I finalen var det åter dags att möta Södertelge. Tjejerna laddade med mat och vila och återvände till hallen med ny glöd. Första set gick ganska fort, Svedalatjejerna vann med 25-12 men i andra set tog Södertelge upp jakten och Svedala fick släppa en del poäng innan Ida satte den sista smashen (25-20). Nu var det sant, Lennies töser hade tagit SM-guld och gått genom poolfinalen och hela slutspelet utan att tappa ett endaste set!!! Stort grattis till hela laget och alla som hjälpt till med allehanda förberedelser och support!
Stort grattis också till våra duktiga tvillingar Rebecka och Alexandra som blev uttagna till All Star Team. Grattis även till EVS passare Nathalie Svensson (trea från vänster)!
Här är ytterligare en bild på våra fantastiska tjejer i F17 i sina fina guldhattar:
Följande spelare försvarade Svedalas färger:
Ida Lindblad 1993 Spiker/Passare Lagkapten
Bea Paulsson 1993 Spiker
Angelica Palm 1993 Passare/Spiker
Viktoria Nordström 1993 Spiker
Viktoria Larsson 1994 Spiker
Alexandra Lasic 1994 Spiker
Rebecka Lasic 1994 Spiker
Mikaela Carlstedt 1994 Libero
Jennifer Paulsson 1994 Passare
Emma Larsson 1996 Spiker
Lite kul fakta/info:
- Alla spelare i laget når 3m men två utan stege
- Laget har sex spelare som även kommer att kunna spela U17 även nästa år
- Näthöjden i U17 för tjejer är 210 cm och killar 218 cm.
- Vallentuna, Södertelge och Hylte tog medaljerna 2008
- Laget består bl.a. av tre syskonpar
- Laget tappade bara 15bollar i Södra poolfinal finalen mot Veddige
- Endast fyra spelare bor i Svedala
- Servekanonerna i denna åldersklass är oftast svårare än serven i elitseriens, tanke på näthöjden
- Några spelare har tränat volleyboll i fem år medan några började för ett år sen
- En spelare var med och vann brons för två år sen i U17
- Det är 36 cm längdskillnad på vår längsta och kortaste spelare
- Många av F17 spelarna var även med och vann U19 Södra Poolfinalen.
- Laget kommer att spela Malmö Youth Games i sommar
Fler bilder från SM kommer att läggas in i fotogalleriet så småningom!
http://www.malmoyouthgames.com/
Spelprogram och resultat
http://www.cupassist.com/resultater/vis.php?turn=u17_sm_2009
Arrangörs hemsida
http://www.volleyboll.se/goteborg/t3.asp?p=1421865
SM-Blogg
http://www.volleyboll.se/goteborg/t3.asp?p=1424143

















Kommentarer»
Stort grattis tjejer!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
grattis u17!